To nie jest fotomontaż – to jest rzeczywistość

 

Dlaczego tu

  1. 1 ha lasu produkuje 3 – 10 razy więcej tlenu niż taka sama powierzchnia użytków rolnych
  2. Jedna 60 – letnia sosna produkuje w ciągu doby tyle tlenu ile wynosi średnie dobowe zapotrzebowanie 3 – osób (1350-1800 litrów)
  3. 1 ha boru sosnowego dysponuje 70-150 tyś. m³ pow. asymilacyjnej i pochłania  od 150-200 ton CO2 produkując około 13 ton masy organicznej rocznie
  4. Las liściasty o pow. 10.000 ha zatrzymuje i następnie oddaje do środowiska 500.000 m³ wody – chroni przed erozją, powodzią. Jest naturalnym zbiornikiem retencyjnym, filtrem magazynem czystej zdrowej wody.
  5. W 1 m³ powietrza leśnego jest 46-70 razy mniej organizmów chorobotwórczych niż w powietrzu miejskim
  6. Drzewa wydzielają do atmosfery substancje bakteriobójcze fitoncydy.
  7. Sosna, brzoza i jałowiec wytwarzają wokół siebie strefę do 3-5 m wolną od bakterii. Fitonycydy sosny leczą gruźlicę. Substancje wydzielane przez dęby zabijają bakterie dyzenterii. Igły jodły leczą dyfteryt.
  8. Lasy oczyszczają powietrze:w ciągu sezonu wegetacyjnego 1 ha boru świerkowego zatrzymuje ok. 30 ton pyłów, 1 ha boru bukowego 65 ton pyłu.
  9. Las obniża poziom hałasu. 150 metrowa ściana lasu liściastego obniża siłę dźwięku o 18-25 decybeli.

Mając działkę około 3,5 ha położoną na obrzężach Białegostoku, 10 km od ratusza na Rynku Kościuszki, otoczoną lasem z każdej strony wydzieliliśmy 20 działek budowlanych z przeznaczeniem pod budowę 20 domów jednorodzinnych. Przyjeliśmy założenie, iż każdy dom budowany na osiedlu będzie miał od samego początku inwestycji oddzielną działkę z własną księgą wieczystą, indywidualny projekt domu wraz z zagospodarowaniem oraz oddzielne wszystkie dokumenty niezbędne do rozpoczęcia i zakończenia inwestycji. I to zostało zrealizowane. Takie założenie od samego początku stworzyło jasność i klarowność podejmowanych wszelkich działań.

Na działkach o powierzchni od 900 m2 do 1200 m2 zostało zaprojektowane osiedle domów jednorodzinnych. Opracowując koncepcję achitektoniczną, użytkową i funcjonalną przyjeliśmy założenie, że ma być to osiedle które będzie oazą spokoju, wypoczynku, maksymalnego komfortu dla jego mieszkańców, zachowane w jednolitej achitekturze. Ma być to połączenie tradycyjnego budownictwa z najnowszymi trendami i osiągnięciami technologicznymi w budownictwie. Wykorzystując czystość, klimat i atmosferę miejsca stworzyliśmy osiedle ekologiczne bez żadnych dymów z kominów, z maksymalnym wykorzystaniem energii odnawialnej do zdrowego życia jego mieszkańców.