Jednym z niezbędnych elementów w kuchni jest stół. To przy nim spożywamy codzienne posiłki i to wokół niego najczęściej toczy się rodzinne życie. Zobaczmy zatem jak wybrać dobry stół kuchenny.

Wszystko zaczyna się od tego jak dużo mamy miejsca w kuchni. Jeśli nasza kuchnia jest dużych rozmiarów to nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić stół, który bez problemów pomieści jednocześnie wszystkich członków naszej rodziny. Pozwoli to w komfortowych warunkach jeść codzienne posiłki w pełnym gronie.

Jeśli jednak nasza kuchnia jest raczej mikroskopijnych rozmiarów, to musimy szukać innych rozwiązań. Jednym ze sposobów na uzyskanie kawałka blatu w małej kuchni jest zrobienie wysuwanego lub składanego blatu. Taki blat normalnie jest schowany, a wyciągany jest tylko w porze posiłków. Nie zawsze może mieć taki rozmiar, żeby swobodnie mogli przy nim usiąść wszyscy członkowie rodziny, ale z pewnością nada się do szybkiego jedzenia śniadań. Dzięki niemu będziemy mogli rano zaoszczędzić czas i nie będziemy musieli biegać do stołu w pokoju, ale jednocześnie nie będziemy musieli jeść na stojąco w kuchni.

Rolę stołu może także spełnić barek, którym dość często oddzielone są od reszty pomieszczenia kuchnie otwarte na salon. Nie jest to może komfortowe miejsce do jedzenia dwudaniowego obiadu, ale z pewnością można przy nim zjeść szybkie śniadanko czy wypić kawę.

Wracając jednak do tematu stołów pełnowymiarowych, to jedną z kwestii do rozstrzygnięcia jest rodzaj materiału, z którego stół ten będzie wykonany. Możliwości jest wiele, można bowiem wybrać stoły z blatem z płyty laminowanej, a więc takiej, z jakiej często jest wykonany blat kuchenny. Wówczas wystarczy do blatu dodać tylko nogi i stół kuchenny dopasowany do reszty wystroju kuchni jest już gotowy.

Można także wybrać stoły z pełnego drewna oraz stoły z blatem szklanym. Te pierwsze w zależności od kształtu nóg, rodzaju wykończeń blatu mogą dobrze dopasować się do kuchni niemal w każdym stylu. Te drugie natomiast najlepiej sprawdzają się w kuchniach nowoczesnych, gdzie stal i szkło wiodą prym.

Wybór materiału, z którego będzie wykonany stół zależy jednak nie tylko od naszej wizji aranżacji kuchni, ale także od zasobności naszego portfela. Stoły o ciekawym, designerskim kształcie, wykonane ze stali i szkła są zdecydowanie droższe od prostych stołów sosnowych. Zanim więc podejmiemy decyzję o zakupie zastanówmy się czego tak naprawdę oczekujemy od stołu kuchennego.

Jeśli stół kuchenny ma jedynie spełniać swoją rolę, a więc być miejscem, gdzie będzie można wygodnie zjeść posiłek, to nie warto specjalnie w niego inwestować. Jeśli jednak chcemy, żeby stół uzupełniał wystrój kuchni, pasował do ogólnego jej stylu czy wręcz wyróżniał się niecodzienną formą i materiałem, to musimy się liczyć z tym, że będzie to już większy wydatek. Warto także pamiętać, że stół kuchenny, w odróżnieniu od stołu w jadalni jest zwykle bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Nierzadko przecież służy za dodatkowy blat roboczy, gdy nadchodzą święta czy większe imprezy rodzinne. Dość często jest także polem działań plastycznych dzieci, które nie zawsze uważają na to co robią. Zatem blat takiego stołu powinien być wytrzymały, gdyż jeśli taki nie będzie to trzeba będzie się liczyć z tym, że w niedługim czasie pojawią się na nim rysy czy inne drobne uszkodzenia. Niektórzy jednak podkreślają, że taki stół ma swój urok, gdyż wiadomo, że toczy się przy nim życie rodzinne, czego efekty widać właśnie na blacie.

Miłośnicy takich dowodów życia rodzinnego mogą także pokusić się o poszukanie stołu na pchlim targu czy na aukcjach internetowych. Dość często można upolować całkiem ciekawe stoły, niezbyt drogie, co prawda trochę zniszczone, ale takie, które po pomalowaniu odzyskują swój dawny blask i stają się sercem kuchni. Mimo nowego lakieru czy koloru noszą jednak na sobie znamiona długoletniego używania, co ich miłośnicy uznają za dużą zaletę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *