Łazienka jest miejscem, w którym nie tylko chcemy, ale musimy znaleźć miejsce na wiele rzeczy, które są potrzebne przy codziennej pielęgnacji. Muszą się więc w niej znaleźć półki na kosmetyki codziennego użytku oraz te, których używamy nieco rzadziej, ale też chcemy je mieć pod ręką. W sytuacji idealnej w łazience powinno się też znaleźć miejsce na środki czystości, proszek do prania, zapasowe kosmetyki, papier toaletowy, a nawet ręczniki. Zastanówmy się zatem jak można estetycznie i funkcjonalnie zorganizować przechowywanie w łazience.

Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest przechowywanie przynajmniej części rzeczy w szafce pod umywalką. Oczywiście to, ile rzeczy będziemy mogli tam przechować zależy od tego jak dużą mamy umywalkę i jak dużą możemy w związku z tym mieć szafkę pod nią. Najwygodniej jest, gdy szafka pod umywalką jest wyposażona w szuflady. Wówczas po otwarciu mamy dostęp do całej jej zawartości. Dość często spotykamy także szafkę za lustrem. Jest to z pewnością dobre miejsce na kosmetyki do golenia czy też do makijażu. Z nich korzystamy właśnie przed lustrem, a więc schowanie ich za lustro z pewnością jest dobrym pomysłem.

Oczywistym jest, że kosmetyki, z których korzystamy najczęściej lubimy mieć pod ręką. Dlatego wiele osób decyduje się na zrobienie otwartych półek nad wanną czy w prysznicu. Można na nich położyć żele pod prysznic, szampony czy inne odżywki. Jest to z pewnością bardzo wygodne, ale na pewno nadmiar rzeczy na takich półeczkach wprowadza wrażenie nieładu, nawet jeśli kosmetyki te będą dobrze poukładane. Starajmy się zatem, żeby na otwartych półkach nie było zbyt wiele rzeczy. Praktycznym i jednocześnie niezwykle estetycznym rozwiązaniem jest zastosowanie koszyczków lub pojemników. Mogą to być np. koszyczki wiklinowe, wyścielane płótnem w kolorze dopasowanym do wystroju łazienki. Stojąc na otwartych półkach będą wyglądały ładnie, a dostęp do kosmetyków w nich przechowywanych będzie niemal tak samo dobry, jak do tych bez pojemników.

W wielu katalogach wnętrzarskich na takich otwartych półkach pojawiają się także równo poukładane, kolorystycznie dopasowane do łazienki zapasowe ręczniki. Jest to może ładny zabieg dekoratorski, ale jest to rozwiązanie bardzo niepraktyczne. W łazience panuje przecież wilgoć, więc takie ręczniki ją wchłaniają, a potem jeśli nie wyschną dobrze, to mogą nabierać zapachu stęchlizny, który ma niewiele wspólnego ze świeżo wypranymi ręcznikami. Ręczniki w łazience lepiej byłoby zatem przechowywać w zamkniętych pólkach

W związku z powyższym warto byłoby pomyśleć o zrobieniu zabudowy, która nie będzie się rzucała w oczy, a pozwoli uzyskać sporo miejsca na przechowywanie. Doskonałym na to miejscem jest wnęka nad wc zamontowanym na stelażu. Wnękę tę można doskonale zaadaptować na półki. Nie będą one może zbyt głębokie, ale za to zabudowa może sięgać do sufitu. W takiej szafce będzie zatem można schować całkiem sporo kosmetyków i środków czystości. Jej front zaś można dopasować do łazienki tak, żeby go nie było widać. Można też postąpić wręcz przeciwnie, a więc udekorować go w taki sposób, żeby stanowił dodatkową dekorację łazienki.

W niektórych łazienkach, w których zamontowane są pralki, istnieje możliwość zrobienia także zabudowy na pralkę. Pralkę ukrywa się wówczas w szafce, co daje dodatkowe wrażenie ładu w łazience. W takim wypadku można wykorzystać także miejsce nad pralką i w tym miejscu zrobić dużą, zabudowaną szafę na potrzebne w łazience rzeczy. Jest to jednak rozwiązanie, które wymaga dość sporej łazienki. W małej łazience taka duża zabudowa niepotrzebnie zmniejszałaby przestrzeń i zamiast pomagać w utrzymaniu odpowiedniego poziomu estetyki powodowałaby raczej uczucie klaustrofobiczne.

Jeśli więc przeanalizujemy możliwości, jakie mamy na przechowywanie różnych rzeczy w łazience, to okaże się, że jest ich całkiem sporo. Nie rezygnujmy zwłaszcza z możliwości zrobienia zamykanych szafek, które są nie tylko bardziej praktyczne, ale także wyglądają zdecydowanie bardziej estetycznie niż kosmetyki poukładane na otwartych półkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *