Sypialnia to miejsce wymagające od nas szczególnej uwagi. Nie może być nudna i bez wyrazu. Musi być charakterystyczna i jakaś. Aby osiągnąć taki efekt warto skierować swą uwagę na konkretny styl, dzięki któremu przebrniemy przez aranżację sypialni – szybko i sprawnie. Wiedząc, na co zwrócić uwagę i czego się trzymać, stworzymy swe wymarzone i jakże osobiste miejsce, do którego tylko wybrani będą mieli wstęp.

Pisaliśmy o sypialni klasycznej, nowoczesnej i glamour (tutaj). Nakreśliliśmy główną charakterystykę i niezbędne detale do stworzenia określonego klimatu. Przyszła kolej na ciąg dalszy podróży po alkowach aranżowanych na rozmaite sposoby. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy sypialnię rustykalną, angielską i skandynawską. W pewien sposób są one do siebie podobne i można zauważyć w nich wiele elementów bliźniaczych takich jak: jasne pastelowe odcienie, dominujące drewno, osobliwy lekki klimat, ale jednak drobne detale sprawiają, że bez problemu można je od siebie odróżnić. No to zaczynamy.

Rustykalna

Tutaj rządzą wiejskie klimaty. Piękne i nieco melancholijne. Jest sielsko i bardzo klimatycznie. Aby wyczarować takie wnętrze należy postawić na drewniane meble (kolor dowolny: biel, ciemny brąz a nawet błękit), ale warto je odrobinę postarzeć, by wyglądały na „estetycznie zniszczone”.

Choć trzeba przyznać, że sporo osób woli prawdziwe starocie mające duszę. Można je wyszukać na wszelkiego rodzaju targach staroci czy w rodzinnych domach. Znaleźć i co ważniejsze wykorzystać możemy wszystko – od drewnianej skrzyni, po krzesła i stoliki na drzwiach ze starodawnej chaty skończywszy.

Łóżko może być drewniane lub kute, podobnie jak żyrandol. Jeśli do tego postawimy pordzewiały dzbanek czy glinianą misę a w oknach zawiesimy delikatne firanki stworzymy ciekawy – rustykalny klimat. Nie zapominajmy też o kwiatach, które mogą występować zarówno na pościelach czy ścianach oraz w wazonach. Bukiet z polnych traw i kwiatów jest fantastycznym i niedrogim dodatkiem.

Jak w skrócie można zdefiniować rustykalną sypialnię? Jest bardzo sentymentalna, urokliwa i na swój sposób prosta.

Angielska

Sypialnia urządzona w angielskim stylu to prawdziwe kobiece królestwo. Dominują kwiatowe motywy niemalże wszędzie. Na tapecie, mięsistych i długich zasłonach oraz pościeli i miękkich poduchach. Głównie są to róże. Kolorystyka utrzymana jest w pastelowej tonacji – delikatne błękity, beże, szarości i róże. Bez przeszkód można stawiać różnego rodzaju bibeloty w postaci porcelanowych figurek, rodzinnych zdjęć, lamp z ozdobnymi abażurami.

Ta propozycja jest pełna przepychu, ale w tym tkwi właśnie cały urok angielskiej sypialni. Jest ciepło i przytulnie a to za sprawą ozdobnych szafek, stoliczków, puf i komód. Łóżko rzecz jasna powinno być duże i wysokie – najlepiej drewniane w kolorze białym lub z tapicerowanym zagłówkiem. Podłoga i ściany jasne. Nie zapominajmy o lamperii i szerokiej listwie przy podłodze.

Niesprawiedliwie osądzana przez niektórych staroświecką, emanuje subtelnym klimatem. Nieco romantycznym i nastrojowym. Na pewno jest elegancko. Co ważniejsze, jest to styl dość uniwersalny i za sprawą dodatków można wyczarować typową alkowę kojarzoną z angielskim dworkiem lub nowoczesne wnętrze delikatnie utrzymane w tej stylistyce. 

Skandynawska

Funkcjonalność. Estetyka. Prostota. Te trzy cechy dobrze odzwierciedlają sypialnie zaaranżowaną na skandynawski sznyt. Jeśli dodamy do tego dominującą biel mamy w sumie wszystkie elementy niezbędne do stworzenia tej aranżacji. Sypialnia będzie przytulna, przestronna i lekka.

Podłoga z drewna bielonego lub puszysty dywanik, jasne lub pastelowe ściany, proste, drewniane białe meble i oszczędność w dekoracjach to recepta na uzyskanie pożądanego efektu. Eleganckiego, naturalnego i odrobinę surowego.

Który styl wybrać? Decyzja jest naprawdę trudna, bo tak naprawdę każdy z nich ma w sobie coś urzekającego i intrygującego. Kierujcie się swoim gustem. Zastanówcie się, w którym pomieszczeniu najlepiej byście się czuli. Czy pośród bieli a może wiejskich czy angielskich klimatów? Pamiętajcie, każdy z tych styli jest elastyczny, można je modyfikować (dodać nutę nowoczesności czy koloru), bawić się nimi i przerabiać wedle uznania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *