Sauna to miejsce, w którym każdy może pozwolić sobie na wymarzony relaks oraz wypoczynek. Daje bardzo wiele korzyści zdrowotnych, zapobiega licznym chorobom, redukuje stres oraz zmęczenie i pozwala mile spędzić wolny czas.

Kilkanaście lat temu sauny były uważane za bardzo drogi luksus. Korzystano z nich głównie w salonach spa i wellness. Bardzo mała ilość osób mogła pochwalić się posiadaniem własnej sauny w swoich czterech kątach. Obecnie wiele się zmieniło, stały rozwój technologii oraz większe możliwości finansowe społeczeństwa sprawiły, że coraz więcej osób posiada własną saunę w domu lub domku letniskowym.

Osoby decydujące się na budowę sauny we własnym domu muszą podjąć decyzje odnośnie jej rodzaju, wyglądu i konstrukcji. Skorzystać można z sauny gotowej lub na wymiar, oba rozwiązania mają wiele wad i zalet, dlatego też wymagają skrupulatnego przemyślenia.

Sauna gotowa, a sauna na wymiar

Sauna nie należy do tanich ,,produktów” , dlatego jej montaż warto dobrze zaplanować. Niezależnie od tego czy wybierzemy saunę gotową, czy też saunę na wymiar musimy liczyć się ze sporymi kosztami budowy.

Sauna gotowa

Decydując się na saunę gotową  mamy pewność, że montaż przebiegnie sprawnie, a wygląd kabiny w 100% nas zadowoli. Przed złożeniem zamówienia na saunę gotową, klienci otrzymują katalogi, w których zaprezentowane są różne sauny dostępne u konkretnego producenta. Najpierw wybieramy rodzaj sauny (parowa, sucha, na podczerwień) oraz wygląd jej wnętrza (ławki, rodzaj pieca i inne elementy wyposażenia). Powinniśmy również dowiedzieć się, jak działa sauna, skąd pobierana jest energia i czy nie będzie konieczności przebudowywania w domu instalacji elektrycznej. Przed ostatecznym kupnem warto też wybrać się na obejrzenie interesującej nas sauny. Podczas oglądania można przyjrzeć się poszczególnym częściom i dokładnie sprawdzić jakość wykonania.

Sauna gotowa niestety posiada liczne wady – każdy rodzaj sauny gotowej odznacza się standardowymi wymiarami. Sauny gotowe najczęściej można umieścić w wysokich i szerokich pomieszczeniach, nie ma możliwości ich montażu pod skosami lub we wyznaczonych wnękach. Ponadto sauna gotowa składa się z kompletnego zestawu. Decydując się na gotowy wyrób i nie mamy możliwość zmiany poszczególnych elementów np. wyglądu ławek.

Sauna na wymiar

Sauna na wymiar to z pewnością bardziej komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie. Jednak podobnie, jak sauna gotowa posiada liczne wady. Przede wszystkim montaż tego typu sauny jest dość kosztownym zabiegiem i wymaga skorzystania z usług profesjonalnych firma zajmujących się wykonywaniem kabin na indywidualne zamówienie. Ponadto zawsze istnieje jakieś prawdopodobieństwo, że wybierzemy niesolidną firmę, która źle przeprowadzi montaż lub nieodpowiednio dobierze elementy wyposażenia sauny. Sauna na wymiar zawsze powinna być wykonywana przez sprawdzone i renomowane firmy.

Sauna wykonana na zamówienie to gwarancja dokładnego wykorzystania wolnego miejsca. Saunę na wymiar bez problemu można zamontować pod skosami (schody, piwnice, poddasza) oraz w innych pomieszczeniach odznaczających się nietypowym kształtem. Osoba decydująca się na montaż sauny na wymiar ma duże pole do popisu odnośnie wyglądu i konstrukcji sauny. Skorzystać może z gotowych szablonów lub samodzielnie dobrać wszystkie elementy (boazeria, drzwi, ławki, piec i dodatkowe wyposażenie).

Ponadto sauna na zamówienie daje nieograniczone możliwości pod względem kształtu kabiny oraz jej zewnętrznego wyglądu. Osoba zamawiająca wykonanie sauny na wymiar może wybrać dowolny kształt i konstrukcję, dzięki temu z łatwością wpasuje saunę w pozostałą kompozycję wystroju wnętrza.

Jaki rodzaj sauny wybrać do domu?

W domach jednorodzinnych można zamontować dowolnego rodzaju saunę. Najczęściej właściciele decydują się na sauny suche. Sauna sucha odznacza się wysoką temperaturą oraz niską wilgotnością powietrza. Pozwala doskonale rozgrzać ciało już w kilka minut.

Innym rodzajem saun często spotykanym w domach jednorodzinnych są sauny na podczerwień (infrared). Działają za pomocą urządzenia emitującego promieniowanie podczerwone, które zastępuje tradycyjny piec. Maksymalna temperatura w saunie infrared wynosi około 60 stopni, dlatego też ma wiele zwolenników (osoby cierpiące na różne choroby i będące w zróżnicowanym wieku).

Sauna parowa jest najrzadziej spotykana w domowych ogniskach, chociaż i on ma swoich wielbicieli. Działa wykorzystując generator pary wodnej, który produkuje dowolną ilość pary i za jej pomocą ogrzewa wnętrze sauny. Sauna parowa doceniana jest za wysoką wilgotność (nawet do 100%), dzięki temu umożliwia dłuższe i bardziej komfortowe przesiadywanie w kabinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *