Polscy klienci coraz częściej i coraz chętniej decydują się na zakup drewnianych domków, które mogą pełnić zarówno funkcję przydomowej altanki, jak też chociażby domków letniskowych. Zjawisko staje się tak powszechne, że postanowiliśmy nieco zgłębić temat w celu podania czytelnikom kilku najważniejszych informacji z zakresu budowy, bezpieczeństwa oraz przeznaczenia domków drewnianych.

Na nasze pytania zgodził się odpowiedzieć Pan Przemysław Balcewicz, prezes firmy Eko Architektura, będącej jednym z liderów rodzimej branży jeżeli chodzi o domki drewniane. Na sam początek zapytaliśmy, czy w realiach prowadzonej przez siebie firmy Pan Przemysław Balcewicz dostrzega zjawisko coraz większego zainteresowania domkami drewnianymi: Tak, bez żadnych wątpliwości zamówień jest coraz więcej. Chciałbym jednak zaznaczyć, że nie mówimy tutaj o zmianie „skokowej”: zainteresowanie domkami letniskowymi czy altanami wykazuje tendencję rosnącą już od co najmniej kilku lat. Po prostu media stosunkowo niedawno zainteresowały się tematem, co jednak w żaden sposób nie oznacza, że zjawisko jest nowe czy też „świeże”.

Dobrze. O wiele bardziej interesuje nas jednak inna kwestia, a mianowicie jakie są możliwe przyczyny owej tendencji wzrostowej. Czy mamy do czynienia z prostą zależnością, pt. zarabiamy więcej pieniędzy, przez co częściej możemy sobie pozwalać na „zachcianki”? Oto odpowiedź Pana Przemysława Balcewicza: Przede wszystkim nie uważam, aby posiadanie wysokiej jakości domku letniskowego czy altanki mogło być nazywane zachcianką. To raczej kwestia naszego komfortu, możliwości wygodnego i miłego spędzania wolnego czasu, np. weekendów. Co więcej, można mówić tutaj również o oszczędności: domek drewniany oczywiście nie zastąpi nam wakacyjnych wyjazdów w skali 1 do 1, jednak prawda jest taka, że bardzo często zwyczajnie nie chce nam się w każdy weekend organizować innego „wypadu”. Wieloletnie doświadczenie nauczyło mnie, że po odebraniu np. domku letniskowego, klienci bardzo często znacznie redukują liczbę krótkich zagranicznych wypadów. Dlaczego? Chyba właśnie przez to, że weekendy najczęściej chcemy przeznaczyć na odpoczynek we właściwym znaczeniu tego wyrazu, a do tego domek na działce lub altanka nadają się wręcz idealnie.

Brzmi przekonująco. To jednak jeszcze nie koniec naszych pytań w tej kwestii.

Czym powinny charakteryzować się wysokiej jakości domki drewniane?

Była już mowa o tym, że Polacy coraz częściej decydują się na budowę drewnianych konstrukcji w ogrodach lub na działkach letniskowych. Wydaje się, że wiele firm stara się wykorzystać ów rosnący popyt: wystarczy przejrzeć internet, aby znaleźć całe mnóstwo ofert firm oferujących budowę konstrukcji drewnianych. Co więcej, rzuca się w oczy bardzo duża rozpiętość cenowa pomiędzy poszczególnymi propozycjami. Jak więc klient może odróżnić dobry drewniany domek letniskowy od konstrukcji pośledniej jakości? Oto odpowiedź prezesa firmy Eko Architektura, Pana Przemysława Balcewicza: Rzeczywiście, dostępnych ofert jeżeli chodzi o domki drewniane jest obecnie o wiele więcej, niż w czasach, gdy Eko Architektura zaczynała swoją działalność na polskim rynku. Nie mogę krytykować konkurencji, dlatego nie będę wypowiadał się wprost na temat wspominanego przez Państwa faktu bardzo dużych różnic cenowych. Czym natomiast powinna charakteryzować się konstrukcja drewniana wysokiej jakości? Przede wszystkim należy wymienić tutaj dwa czynniki: jakość materiałów oraz jakość konstrukcji. Domek letniskowy czy nawet zwykła altanka to konstrukcje, które powinny w bezpieczny oraz bezawaryjny sposób służyć klientowi przez wiele lat. Ogromną rolę odgrywają więc takie czynniki, jak jakość drewna czy też zastosowanie w procesie budowy odpowiednich technologii, dzięki którym konstrukcja będzie wykazywać odpowiednią odporność np. na wpływ czynników atmosferycznych. Określenie domki drewniane jest nieco mylące: może ono sugerować, że chociażby domek letniskowy to po prostu konstrukcja z drewna, którą może wykonać właściwie każdy. Rzeczywistość jest oczywiście nieco bardziej skomplikowana. Do Eko Architektury często zgłaszają się klienci, którzy zdecydowali się wybudować domek letniskowy po znacznie niższych kosztach. Okazało się, że po kilku miesiącach pojawiły się pierwsze efekty wpływu wilgoci, na drewnie zaczął pojawiać się grzyb, instalacje mające zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz konstrukcji nie działały tak, jak powinny. Niestety, w takiej sytuacji konstrukcję można co najwyżej rozebrać i postawić na jej miejsce nową, tym razem zbudowaną już według odpowiednio wysokich standardów.

Fakt, w polskich realiach klimatycznych traktowanie domku drewnianego trochę tak, jak gdyby było to pomieszczenie narzędzia nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Na zakończenie postanowiliśmy jeszcze dotknąć innej kwestii, która szczególnie nas zainteresowała, a mianowicie faktu, że firma Eko Architektura oferuje swoim klientom nie tylko budowę konstrukcji drewnianych, ale również ich transport. Skąd takie „poszerzenie” spektrum działalności? Odpowiedź Pana Przemysława Balcewicza: Dziękuję za to pytanie. Użyli Państwo co prawda określenia „poszerzenie spektrum działalności”, na które nie do końca mogę przystać. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem jesteśmy przekonani, że naszym zadaniem jest nie tylko sama budowa zleconego nam projektu, ale również dostarczenie klientowi konstrukcji w stanie nienaruszonym. Nie oferujemy zwykłego transportu, lecz dostawę konstrukcji drewnianej do klienta w taki sposób, aby w trakcie transportu domek lub altana nie uległy żadnym uszkodzeniom. Pamiętajmy, że mówimy tutaj nie o transporcie drewna na opał, lecz o konstrukcjach, w których ludzie spędzają czas. W naszym przekonaniu nakłada to na wykonawcę dodatkowe obowiązki, nawet jeśli jak na razie taki charakter oferty nie jest standardem w realiach lokalnego rynku.

To już koniec naszego tekstu a zarazem wywiadu z prezesem Eko Architektury. Okazało się, że domki drewniane to tematyka znacznie bardziej skomplikowana, niż może się z pozoru wydawać. Dziękujemy ponadto Panu Przemysławowi Balcewiczowi za to, że zgodził się odpowiedzieć na nasze pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *